ژلیش ناخن چیست؟

ژلیش ناخن چیست

ژلیش ناخن چیست ؟

امروزه تحول زیادی در زمینه آراستگی و زیبایی ناخن ها بوجود آمده و روش های متنوع و مواد گوناگونی به منظور این کار ایجاد شده اند و  روز به روز شیوه های متنوع تر و پیشرفته تری با توجه به نیاز افراد عرضه میشود. یکی از شیوه های رایج زیبایی و آراستگی ناخن ها ژلیش ناخن است که در آرایشگاه ها انجام میشود و برای کسانی که به زیبایی و سلامت ناخن هایشان اهمیت میدهند و همچنین از استفاده از لاک های معمولی و مشکلاتی که به همراه دارد کلافه شده اند بسیار مناسب است.

دستگاه UV

ژلیش نوعی ژل مایع است که مانند لاک های ناخن درون شیشه های مخصوص به خود هستند و درست مانند همان لاک های معمولی با برسی که در آن وجود دارد روی ناخن کشیده میشود. ژلیش ناخن در واقع همان لاک های موقت هستند که در آن لاک کلاسیک با ژل آکریلیک ترکیب شده است. اما تفاوتی که با لاک معمولی دارد این است که با اکسیژن هوا خشک نمیشود و باید پس از استفاده، ناخن ها را در معرض لامپ  LED به مدت ۱۵ تا ۶۰ ثانیه و یا لامپ UVبه مدت دو تا سه دقیقه (بسته به برند لامپ طبق دستورالعمل گفته شده برای آن) قرار داد.

این فرآیند ژل را از حالت مایع به جامد تبدیل میکند و تفاوت دیگری که با لاک دارد این است که مدت زمان بیشتری روی ناخن ها باقی میماند(حداقل ۱۸ روز) و جلای بیشتری دارد، همچنین اینکه ژلیش کمتر از لاک ضرر دارد. پس از استفاده از ژل و خشک شدن آن باید از تاپ کات برای تثبیت ژل استفاده شود. ژل های ناخن در انواع مات و براق وجود دارند که دارای رنگ های بسیار متنوع میباشند و نوع براق آنها بسیار درخشان است.

بین دستگاه UV و LED کدام را انتخاب کنیم؟

دو نوع دستگاه UV یا LED برای خشک کردن ژل استفاده میشود که نظرات متفاوتی راجع به آنها وجود دارد. به گفته برخی افراد، لامپ UV ناخن ها را درخشان ‌تر می‌کند و در مقایسه با لامپ‌های LED ارزان‌تر میباشند، اما خشک شدن ناخن در دستگاه UV بیشتر از دستگاه LED طول می‌کشد و لامپ UV باید پس از مدتی تعویض شود. نکته مهم دیگری که در استفاده از این دستگاه ها در ژلیش ناخن وجود دارد این است که اشعه UV در درازمدت می‌تواند باعث ایجاد لک روی پوست شود.

آیا اشعه  UVبرای بدن ضرر دارد؟

در سال ۲۰۱۳ در مورد با استفاده از دستگاه‌های UV برای ژلیش ناخن از سوی بنیاد سرطان پوست آمریکا مطالعه‌ای انجام شد.این تحقیقات نشان دادند که استفاده از اشعه UV  پس از مدت طولانی احتمال مبتلا شدن به سرطان پوست را بالا میبرد بنابراین پزشکان پوست میگویند باید قبل از قرار دادن ناخن ها در معرض این اشعه در دستگاه، از کرم ضد آفتاب برای پوست دست استفاده شود.

دستگاه UV

عوارض ژلیش ناخن چیست ؟

ژلیش ناخن برای کسانی که ناخن هایشان ضعیف و پوست دور ناخنشان حساس است بهتر است استفاده نشود به این علت که ژل را در ۴ مرحله روی ناخن میزنند و باعث میشود که ناخن هایشان ضعیف تر شود . همچنین اینکه به کسانی که به طور مداوم از ژلیش استفاده میکنند توصیه میشود که هر از چند مدت به ناخن هایشان استراحت دهند و هیچ چیز روی ناخن هایشان نزنند زیرا ژل باعث زردی ناخن ها میشود همچنین اینکه قبل از هر بار ژلیش سلامتی ناخن های خود را بررسی کنند. این موضوع برای کسانی که به طور مداوم و یا زیاد از لاک معمولی استفاده میکنند نیز صدق میکند و باید هر از چند مدت به ناخن هایشان استراحت دهند زیرا همانطور که گفتیم باعث زرد شدن ناخن ها میشود.

نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که ناخن ها جزو بافت های مرده بدن هستند و اکسیژن نرسیدن به آنها باعث آسیب خاصی نمیشود.

برای کاهش عوارض احتمالی ژلیش نیز بهتر است از برندهای معتبر آنها استفاده کرد و کسانی که عادت به جویدن ناخن ها دارند هرگز نباید از ژلیش استفاده کنند زیرا این مواد اگر وارد دهان شوند بسیار سمی میباشند.

در نهایت باید گفت که ژلیش ناخن اگر طبق اصول گفته شده استفاده شود ضرر خاصی ندارد مگر اینکه به طور نادرست از روی ناخن ها پاک شود. مثلا خراش داده شوند و یا هر روش نادرست دیگر. همچنین اینکه برای سالم نگه داشتن ناخن ها میتوان از روغن های مخصوص تقویت ناخن و ضد قارچ های مخصوص قبل از ژلیش بر روی ناخن استفاده کرد و بعد از ژلیش هم میتوان کرم ها و روغن های مخصوص به پوست را برای دور ناخن استفاده کرد. برای مثال روغن زیتون به تغذیه بستر ناخن و تقویت رشد آن کمک میکند.

برای پاک کردن ژلیش ناخن چه باید کرد؟

معمولا ۲ هفته بعد از ژلیش ناخن (بسته به سرعت رشد ناخن های افراد) با بلند شدن آن باعث ایجاد فاصله بین مقطع ناخن و مقطع ژل میشود که فرد با دیدن این فرآیند متوجه میشود که باید آن را ترمیم و یا پاک کند. برای پاک کردن آن از استون صد در صد استفاده میشود که آن را آغشته به پنبه میکنند و با فویل های آلومینیومی پنبه را روی ناخن ها به مدت ۱۵ دقیقه نگه میدارند و پس از این مدت ژلیش پاک میشود. البته کیت های مخصوص پاک کردن ژل ناخن نیز وجود دارند که میتوان از آنها در خانه استفاده کرد.

در مورد کسانی که مدت طولانی از ژلیش استفاده میکنند و ناخن هایشان شکننده و ضعیف شده باید بگوییم که علت آن ژلیش نیست، بلکه روش های پاک کردن آن است که باعث ضعیف و شکننده شدن ناخن میشود. بنابراین طبق توضیحاتی که گفته شد ژلیش را پاک کنید و اجازه ندهید آرایشگرتان با تراشیدن ناخن و یا هر روشی به جز روش گفته شده، ژل ناخن هایتان را پاک کند.

سوهان

ژلیش ناخن بهتر است یا لاک معمولی؟

کسانی که میخواهند به طور مداوم ناخن هایشان لاک داشته باشد یا اینکه زمان کافی برای لاک زدن و تجدید آن ندارند و یا کسانی که با مواد شوینده و آب به مقدار زیاد سرو کار دارند و یا شغلشان به صورتی است که اگر لاک معمولی داشته باشند به زودی پاک میشود، ژلیش ناخن انتخاب خوبی است زیرا به مدت حداقل ۱۵ روز روی ناخن ها باقی میماند و بسیار زیباتر از لاک میباشد و به راحتی پاک نمیشود.

برچسب‌ها:
سپیده خلعتبری

مدرس بین المللی طراحی و کاشت تخصصی ناخن - "ادمین"

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*