سفیدی ناخن نشانه چیست

سفیدی ناخن

سفیدی ناخن نشانه چیست ؟

نقاط یا خطوط سفیدی که بر روی ناخن متوجه حظورشان  می شوید، معمولا ناشی از کمبود کلسیم نیستند. این نقاط سفید در ناخن ها leukonychia نامیده می شوند و بسیار رایج هستند. اغلب نقاط سفید ، نشانه ای از آسیب های فیزیکی که در گذشته به ماتریکس (پایه) ناخن شما وارد شده است، می باشد. زمانی که نقطه سفید ظاهر می شود (حدود شش هفته بعد از آسیب) شما احتمالا همه چیز را در مورد کوبیدن یا ضربه زدن  به انگشتان خود را  فراموش کرده اید. گاهی اوقات آسیب می تواند ناشی از یک مانیکور باشد که فشار ناگهانی بر روی ناخن ها ایجاد می کند. نقاط سفید ناخن همچنین می توانند نشانه ای از واکنش های آلرژیک به لاک ناخن یا تقویت کننده های ناخن و گاهی اوقات علائمی از یک عفونت ملایم باشد.

به هر علتی که ایجاد شده باشند، نقاط سفید روی ناخن ها موقتی هستند و با رشد ناخن ها از بین می روند. می تواند بیش از هشت ماه طول بکشد تا ناخن به طور کامل رشد کند، به طوری که ممکن است لکه ها مدت زمان کوتاهی روی ناخن شما قرار داشته باشند.

گاهی اوقات تغییر در ظاهر ناخن های شما یک بیماری مزمن را نشان می دهد، اما این تغییرات چشمگیرتر از فقط یک نقطه سفید روی ناخن هستند.

ناخن سفید

به عنوان مثال ناخن هایی که به طور کامل سفید می شوند، می توانند نشان دهنده ی یک بیماری کبدی باشند، اما به محض این که این اتفاق می افتد، احتمالا علائم دیگری نیز ظهور خواهد کرد.

دلایل دیگر لکه های سفید روی ناخن به جز ضربه  و آلرژی عبارتند از :

کمبود روی (زینک)

“روی” یک فلز است که در بسیاری از غذاها مانند صدف، مرغ و قارچ وجود دارد. بدن برای عملکرد بهتر به “روی” نیاز فراوانی دارد. با مراجعه به یک آزمایشگاه خون می توانید از کمبود روی در بدن خود آگاه شوید و با توجه به نوع رژیم غذایی خود ممکن است به مکمل ها نیاز داشته باشید.

کمبود پروتئین

یکی از علتهای خطوط سفید رنگ بر روی ناخن کمبود پروتئین است. این خطوط سفید، بر خلاف لکه های سفید روی ناخن گسترش پیدا نمی کنند، زیرا آنها در بستر ناخن به وجود می آیند نه در روی آن. برای حل این مشکل میزان پروتئین مصرفی خود را افزایش دهید. برای اینکه که مشخص کنید سفیدی روی ناخن بدلیل کمبود پروتئین است، روی ناخن را فشار دهید. اگر خطوط ناپدید شوند، شما کمبود پروتئین دارید.

کمبود کلسیم

همانند کمبود روی، کمبود کلسیم نیز یکی از علتهای وجود نقاط سفید بر روی ناخن است. به جای خرید محصولاتی که توسط آنها کلسیم را به ناخن های خود تزریق کنید، آن را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.

عفونت قارچی ناخن

قارچ اونیکومیکوز بر روی ناخن های انگشت پا قرار دارند که لکه های سفید بر روی سطح ناخن ظاهر می شود و به بستر ناخن گسترش می یابد. در ابتدا ناخن پوسته پوسته و سپس ضخیم می شود و در نهایت ترک می خورد، این موضوع مشکلاتی را به خصوص هنگام پوشیدن کفش به وجود می آورد. برای تشخیص مناسب حتما به پزشک مراجعه کنید تا قسمتی از آن را مورد آزمایش قرار دهد.

چگونه لکه های سفید روی ناخن را درمان کنیم ؟

درمان، به علت وجود لکه های سفید بستگی دارد. اگر پزشک مطمئن نباشد که دلیل وجود این لکه ها چیست، چندین آزمایش وجود دارد که برای کمک به تشخیص آنها مفید است:

  • میکروب شناسی، که در آن قارچ ها و ناخن های بریده شده برای مطالعه ارسال می شوند.
  • بیوپسی ناخن، جایی که پزشک یک تکه کوچک از بافت را برای آزمایش جدا می کند.
  • آزمایش خون برای تشخیص اینکه آیا یک بیماری سیستمیک وجود دارد یا خیر.

برای لکه های سفیدی که بدون علائم دیگری ایجاد شده اند درمانی وجود ندارد و در طول زمان به طور طبیعی ناخن رشد خواهد کرد و این لکه ها با کوتاه کردن ناخن از بین می روند.

اگر لکه ها به علتی به غیر از ضربه ایجاد می شود، پزشک باید علت را شناسایی و آن را به طور جداگانه درمان کند.

اگر کسی نگران نقاط سفید روی ناخن هایش باشد، باید به پزشک مراجعه کند.

پیشگیری

راه هایی وجود دارد که فرد می تواند از ایجاد لکه های سفید دوباره جلوگیری کند. مراحل پیشگیری عبارتند از:

لاک ناخن

اجتناب از استفاده بیش از حد از لاک ناخن

مرطوب کننده

استفاده از مرطوب کننده پس از شستن دستها

محلول تقویت ناخن

 اجتناب از تماس با مواد حساسیت زا مثل تقویت کننده ناخن

کوناه کردن ناخن

کوتاه کردن ناخن

در اغلب موارد، نقاط سفید روی ناخن یک مشکل بزرگ نیستند و در طول زمان درمان می شوند.

اگر متوجه نقاط سفیدی روی ناخن هایتان شده اید و می خواهید که بدانید که چه کاری باید انجام دهید، اینجا راهنمای مختصری برای شما آماده شده است:

۱- به گذشته فکر کنید و سپس از ناخن هایتان محافظت کنید.

آیا شما به تازگی ناخن هایتان را به جایی کوبیده اید  یا انگشتان شما آسیب دیده اند؟ هنگام انجام هر کاری که ممکن است ناخن هایتان خراب شود، ضربه بخورد یا بشکند، احتیاط کنید.

۲- به علائم توجه داشته باشید. آیا علائم دیگری مانند تغییر رنگ ناخن یا بافت دارید؟ آیا ناخن هایتان زرد یا شکننده شده اند؟ ممکن است لازم باشد برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

۳- با پزشک خود صحبت کنید.

اگر فکر میکنید نقاط سفید روی ناخنها ناشی از آسیب نیستند، می توانید با پزشک خود در میان بگذارید. پس از بررسی، پزشک ممکن است آزمایش هایی را تجویز و سپس علت را تشخیص دهد.

۴- برای سلامتی ناخنهایتان ، رژیم غذایی بهتری داشته باشید.

 داشتن یک رژیم متعادل و حفظ سطح کافی ویتامین ها برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند نقاط سفید روی ناخن ضروری است.

درمان های خانگی لکه های سفید روی ناخن:

  • ناخن های خود را تمیز و مرتب کنید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد.
  • ناخن ها را از آسیب ها حفظ نمایید.
  • لکه های سفید را با لوازم مراقبت ناخن پوشش دهید تا آنها بتوانند رشد کنند.

به خاطر داشته باشید که اگر تغییرات شدیدی در ناخن رخ داد، به پزشک مراجعه کنید، مخصوصا اگر علائم دیگری نیز داشته باشید.

سپیده خلعتبری

مدرس بین المللی طراحی و کاشت تخصصی ناخن - "ادمین"

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*